Lupenitky
Tropický hmyz lupenitky patří do řádu strašilek. Svým vzhledem dokonale napodobují list.
Lupenitky jsou partenogenetické. To znamená, že k tomu, aby se rozmnožily, nepotřebují samce. Takže pokud máte jednu samičku, vajíčka vám naklade. Samci lupenitek existují, ovšem jsou hodně vzácní. Pokud máte samici i samce, je to lepší. Je totiž zřejmé, že vajíček bude víc, budou dříve vylíhlá a lupenitek přežije hodně. V našem chovu lupenitek elegans jsme samce měli, a proto nynější vajíčka jsou hodně kvalitní.
Samec lupenitek vyvadá jinak než samice, jako je to vidět na obrázku nad tímto textem. Je menší a užší. Jak už bylo zmiňováno, je hodně vzácný. Existuje jich pouze hrstka.
Lupenitky se živí listy ostružin a malin. Lze je nachat zažrat také na listech dobu, ovšem to je nevýhodné, protože listy dubu nikde nenajdete v zimě, zatímco ostružiny a maliny jsou vždyzelené. Není dobré střídat listy dubu s listy ostružin a malin. Listy ostružin můžete střídat s těmi malinovými.
Lupenitka elegans (Phyllium elegans)
Lupenitka elegans je méně známý druh lupenitek. Svůj název si získala, kvůli své barvě. To proto, že se tento druh lupenitky dokáže zbarvit do žluté a oranžové, velice vzácně také do sytě červené barvy. Další zajímavostí je, že u těchto lupenitek je větší šance, že se vylíhne samec. Pořád je to veliké štěstí, ale je větší možnost, než u jiných druhů. Tato lupenitka se velice podobá lupenitce filipínské. Někdy může být složité rozeznat nymfy lupenitek elegans od filipínských, pokud jsou ve stejném výběhu. Tyto lupenitky má v ČR málokdo. Nejsou náročné na chov a jsou velice oblíbené. Lze nazývat i pod jinými názvy, jako třeba lupenitka elegantní, nebo lupenitka nádherná. Svůj oficiální český název nemá.
Lupenitka filipínská (Phyllium philippinicum)
Lupenitka filipínská je jednou z nejběžnějších lupenitek. Pochází z Filipín, podle kterých se jmenuje. Tento druh lupenitky je většinou zelený, ale může se zbarvit i do žluta. U tohoto druhu mít samce jen tak nebudete, je mnohem menší možnost než u elegans. Lupenitce elegans je velice podobná a to hlavně tvarem. Tyto lupenitky nejsou náročné na chov a doporučují se začátečníkům. Pokud s lupenitkami začínáte, lupenitky filipínské budou nejlepší volba.
Lupenitka obrovská (Phyllium giganteum)
Tato lupenitka je největší, a díky tomu má název, ale také asi nejspolehlivěji napodobuje list. V chovech je nejčastější a také nejprodávanější. Spoustu lidí s ní začíná, ale je náročnější na chov. U tohoto druhu totiž přežije opravdu málo lupenitek. Samec je neskutečně vzácný. Existuje jich pár na světě. Tyto lupenitky mají výhradně zelenou barvu. Žijí přes půl roku, což je na lupenitky dost.